Czym to jest compliance w prostych słowach?

Jeśli zajmujesz wysokie stanowisko, jesteś właścicielem firmy lub interesujesz się tematyką finansów osobistych — prawdopodobnie coraz częściej spotykasz się z obcym słowem compliance. Compliance — co to jest w prostych słowach? Ten artykuł opowie Ci o tym.

Czym jest compliance?

Żyjemy w środowisku, które jest regulowane przez różne prawa i wymagania. Naruszenie tych wymogów może spowodować, że osoba lub firma poniesie duże straty finansowe lub poważne restrykcje.

Compliance to przetłumaczone z angielskiego „zgodność, spełnienie wymagań”.

Na przykład nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego skutkuje karą grzywny lub pozbawieniem prawa do prowadzenia pojazdów. Ograniczając prędkość i nie przekraczając linii ciągłej, kierowca przestrzega zasad ruchu drogowego.

Czasem nie z własnej woli, tylko spełniając prośbę „ostrożniejszego prowadzenia”, siedząc obok żony, która w tym przypadku odgrywa rolę compliance managera. W końcu małżonek nie chce zapłacić wysokiej grzywny — lub całkowicie stracić prawo do jazdy samochodem. A w szczególnie ciężkich przypadkach może nawet trafić za kratki.

Dlaczego biznes tego potrzebuje?

Wszystkie rzeczy dążą do rozwoju — tak samo jest z każdą firmą. Ale na drodze do wzrostu, na każdą firmę czekają niebezpieczeństwa. Należy nimi właściwie zarządzać, w przeciwnym razie będą hamować rozwój firmy. A w najgorszym wypadku mogą ją nawet zniszczyć. O wiele więcej szczegółowych informacji poświęconych na ten temat można znaleźć na stronie pwc.pl.

Compliance

Na jakie ryzyko narażone są firmy? Na co należy zwracać szczególną uwagę? Firma musi chronić swoje aktywa i swoją reputację w oczach klientów i kontrahentów, aby zabezpieczyć swoją przyszłość. Na tej podstawie główne obszary zainteresowania będą następujące:

  • Zgodność z wymogami prawnymi. Każda działalność jest regulowana przez prawo. A jego naruszenie może być bardzo kosztowne dla firmy. Dlatego firma musi przestrzegać obowiązujących przepisów. A także modyfikować te aspekty swojej pracy, które zostały skorygowane przez ustawodawcę.
  • Różne normy branżowe. Oprócz przepisów prawnych istnieją również regulaminy, które mają znaczący wpływ na działalność gospodarczą. One również zmieniają się w czasie — w rezultacie firmy muszą również wprowadzić pewne zmiany w swojej pracy, aby spełnić nowe wymagania.
  • Etyka korporacyjna. Wiele dużych firm przywiązuje dużą wagę do etyki biznesu. Jest to określony zbiór zasad moralnych, których pracownicy firmy muszą przestrzegać.