Na czym polega profesjonalne doradztwo księgowe?

Niezależnie od branży działalności gospodarczej, prowadzenie biznesu to nie lada wyzwanie. Budowanie oraz utrzymywanie pozytywnych relacji handlowych z kontrahentami, nadzorowanie procesów produkcyjnych czy dbanie o jakość obsługi klienta to problemy, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy. Należy pamiętać o jeszcze jednym istotnym aspekcie związanym z prowadzeniem biznesu – jest nim zadbanie o odpowiednie doradztwo księgowe.

Doradztwo księgowe – co obejmuje?

Zarządzanie współczesnym przedsiębiorstwem to codzienne podejmowanie decyzji dotyczących m.in. finansów przedsiębiorstwa oraz działania w sposób zgodny z prawem rachunkowym i podatkowym. To właśnie dlatego warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa księgowego, które obejmuje między innymi takie usługi jak:

  • prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych (jest to obowiązek np. w przypadku spółek z o.o.) lub ewidencja tzw. księgowości uproszczonej,
  • obliczanie wysokości zobowiązań podatkowych,
  • naliczanie wynagrodzeń, urlopów pracowniczych itd.,
  • prowadzenie ewidencji środków trwałych,
  • sporządzanie sprawozdań finansowych oraz okresowych deklaracji podatkowych,
  • przygotowywanie umów o pracę oraz cywilnoprawnych dla klientów,
  • analiza finansowa przedsiębiorstwa (m.in. w zakresie płynności finansowej oraz rentowności),
  • kontakty z organami administracyjnymi i kontrolnymi (mogą być to np. urzędy skarbowe czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

Dlaczego warto korzystać z profesjonalnych usług doradztwa w zakresie księgowości?

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że korzystanie ze wsparcia specjalistów ds. księgowości to bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim, wybór takiej usługi oznacza oddelegowanie części czasochłonnych zadań (w tym m.in. prowadzenia ksiąg), co pozwala przedsiębiorcy na skupienie się na rozwoju biznesu poprzez np. realizację kampanii marketingowych. Szczegóły można znaleźć na stronie pwc.pl.

Oszczędność czasu to ważny, lecz nie jedyny powód stojący za popularnością zewnętrznych usług księgowych. Takie rozwiązanie to także znaczna oszczędność wydatków. Prowadzenie księgowości we własnym zakresie oznacza koszty wynagrodzeń czy też wydatki na zakup oprogramowania i sprzętu komputerowego. Tymczasem w przypadku zewnętrznych usług wystarczy raz w miesiącu opłacić fakturę, a biuro księgowe zajmie się wykonywaniem zadań.