Co należy mieć na uwadze, wybierając biuro rachunkowe?

Usługi z zakresu księgowości i doradztwa podatkowego mogą być świadczone przez jedną firmę, wystarczy znaleźć dobre biuro rachunkowe. Korzystając z kompleksowej oferty, można liczyć na oszczędność czasu i pieniędzy. Obecnie nie trzeba mieć już certyfikatu księgowego, aby móc otworzyć i prowadzić własne biuro rachunkowe. Dla przedsiębiorców jest to jednak spory minus, bo nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi. Certyfikat stanowi potwierdzenie wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia, dlatego przy wyborze księgowego powinno się mieć to zawsze na uwadze. Znaczenie ma także szereg innych kwestii, których również nie można pominąć.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe – jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Przy wyborze biura rachunkowego zawsze powinno się mieć na uwadze to, czy posiada ubezpieczenie OC, działa legalnie na rynku i ma odpowiednie certyfikaty. Obecnie nie ma obowiązku zatrudniania wyłącznie pracowników posiadających państwowy certyfikat księgowy, ale od profesjonalistów należy tego wymagać – zobacz pwc. Przynajmniej jeden z pracowników powinien mieć certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów, z którego jasno wynika, że dana osoba ma kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Z kolei ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewnia klientowi większe poczucie bezpieczeństwa, gdyby doszło do popełnienia błędu przez księgowego, bo będzie można dochodzić swoich praw i starać się o uzyskanie należnego odszkodowania z tytułu poniesionych strat. Kolejną kwestią jest certyfikat rzetelności, czym mogą pochwalić się dobre biura rachunkowe. Nienaganne opinie, brak jakichkolwiek nieuregulowanych zobowiązań, posiadanie wymaganych uprawnień i doświadczenia – wszystko to wskazuje na profesjonalistów, z usług których warto skorzystać.

Wybór biura rachunkowego wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii

Wybierając biuro rachunkowe, warto mieć na uwadze to, czy przynależy do różnych stowarzyszeń branżowych. Należą do nich wyłącznie specjaliści najwyższej jakości, kierujący się zasadami etyki i wyróżniający się rzetelnością. Firmy o ugruntowanej pozycji mają większe doświadczenie, co wpływa również na wyższy standard świadczonych usług. Warto sprawdzić, od kiedy dokładnie działała na rynku dane biuro rachunkowe, co można nawet zrobić przez Internet. Na uwadze powinno się mieć również opinie klientów firmy, rekomendacje i referencje. Usługobiorcy doceniają rzetelność biura rachunkowego, polecając jej usługi innym i wyrażając się na jej temat w superlatywach. Opinie na temat firmy można znaleźć w Internecie oraz zadzwonić do wybranych klientów i wypytać ich osobiście o współpracę z danym biurem. Znaczenie będzie miała też obsługa i dostępność konsultantów, możliwość kontaktowania się i wysyłania dokumentów drogą elektroniczną.