Jak rozwija się FinTech w Polsce?

FinTech z roku na rok odgrywa coraz większą rolę i to nie tylko w sektorze finansów.

W dzisiejszych czasach Fintech to już nie tylko bardzo modny buzzword, który mocno elektryzuję branżę finansową w Polsce i na całym świecie. Coraz większa liczba polskich firm sięga po nowinki technologiczne i innowacje w usługach finansowych. Do sektora Fintech można śmiało zaliczyć nie tylko start-upy, ale również duże firmy korporacyjne, które od wielu lat transformują rynek finansowy.

Jak rynek FinTech rozwija się w Polsce?

Rynek polskich fintechów powoli dojrzewa, a według wielu specjalistów stopniowo staje się on przesycony. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nowe firmy mają coraz większe trudności, aby znaleźć sobie na nim miejsce. Zdecydowana większość naszych rodzimych fintechów koncentruje się przede wszystkim na produktach, które związane są bezpośrednio z płatnościami.

Z roku na rok coraz więcej firm skupia się także na pożyczkach i kredytach. Nowe technologie rozwijają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też odgrywają one coraz większą rolę jeżeli chodzi o oferowane usługi finansowe. Praktycznie każdy bank stara się rozwijać swoje własne projekty, które związane są w mniejszym lub większym stopniu z nowymi technologiami. Na polskim rynku można znaleźć także bardzo wiele ciekawych startup-ów, które dzięki finansowaniu mogą śmiało konkurować z większymi graczami.

Co warto wiedzieć?

W Polsce FinTechy działają praktycznie we wszystkich najważniejszych segmentach usług finansowych. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że na naszym rynku nie brakuje podmiotów, które duży nacisk kładą na analizę danych oraz na uczenie maszynowe. Olbrzymi nacisk kładzie się także na rozwijanie coraz to nowszych kanałów sprzedażowych.

Jak wyglądać będzie przyszłość w Polsce?

Główne kierunki rozwoju wyznaczane będą oczywiście przez światowe trendy technologiczne. Według wielu specjalistów na rynku pozostaną wyłącznie te firmy, które będą w stanie dostosować się do zmian i które zaakceptują innowacyjne rozwiązania. Czołowi gracze w dalszym ciągu rozwijać będą swoje narzędzia, dzięki którym będzie można unowocześniać usługi finansowe.