Radca vs. adwokat – jakie są różnice pomiędzy nimi?

Kancelaria radców prawnych oferuje swoje usługi osobom prywatnym, jak również przedsiębiorcom. Osoby, które chcą skorzystać z usług takich osób, jak najbardziej mają do tego prawo. Chociaż należy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różnice pomiędzy zawodem adwokata i radcy prawnego.

Zakres obowiązków

Zgodnie z formułką, jaką można spotkać w internecie, radca prawny specjalizuje się w „porad prawnych, sporządzaniu różnego rodzaju pism, reprezentowaniu swoich klientów przed sądami oraz organami administracji publicznej, sporządzaniu opinii prawnych oraz opiniowanie umów”. Można powiedzieć, że adwokat ma podobnie. Aczkolwiek, istnieje różnica pomiędzy formą ich zatrudnienia. Prawnik posiada ustawowy zakaz pozostawania w stosunku pracy. Z kolei radca prawny, który nie pozostaje w stosunku pracy, może stać się również obrońcą w postępowaniu karnym lub karnoskarbowym.

Fachowa wiedza prawnicza

Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie istnieją dwa takie zawody. W większości krajów, które znajdują się na całym świecie, zawód ten został ujednolicony. Należy wiedzieć, że kancelaria radców prawnych bardzo często ma różne specjalizacje (szczegóły pod linkiem: https://jdp-law.pl/). Istnieć mogą pewne drobne różnice, dlatego w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jakie są dokładnie potrzeby konsumentów. Warto wybrać się na konsultację. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się, czy kancelaria radcy prawnego będzie w stanie pomóc w danej sprawie, czy też będzie trzeba udać się do prawnika na wizytę, aby uzyskać pomoc.